Zdobyliśmy Czerwoną Różę!!!!

StartAktualnościZdobyliśmy Czerwoną Różę!!!!

Zdobyliśmy Czerwoną Różę!!!!

7.06.2011

DSC05845.JPG

Kapituła Stowarzyszenia Czerwonej Róży przyznała pierwszą nagrodę w kategorii najlepsze koło naukowe Studenckiemu Kołu Naukowemu przy Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Finał 37 edycji konkursu odbył się 5 czerwca 2011 w Dworze Artusa. Nagroda Czerwonej Róży jest najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną corocznie dla najlepszego studenta (Skoda Fabia) i najlepszego koła naukowego (12 000 zł). W kategorii indywidualnej uczelnię reprezentował Piotr Wysocki, student V roku, kierunku lekarskiego.

Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej istnieje z przerwami od ponad 40 lat. Obecnie opiekunem koła jest dr hab. n. med. Barbara Kochańska, prof. nadzw., przewodniczącym Marcin Derwich, a jego zastępcami są Magdalena Lisiak i Monika Teślak. Koło może pochwalić się licznymi osiągnięciami naukowymi i szeroką działalnością społeczną.

Członkowie koła biorą czynny udział w licznych konferencjach naukowych w Polsce i za granicą, a prace, które wygłaszali, były wysoko oceniane przez komisje konkursowe (tylko w ostatnim czasie 5 prac nagrodzono pierwszym miejscem, 4 wyróżniono). Członkowie koła są autorami licznych prac naukowych pełnotekstowych i abstraktów, publikowanych w czasopismach branżowych m.in. w “Czasopiśmie Stomatologicznym”, “Stomatologii Współczesnej” oraz “Przeglądzie Lekarskim” oraz materiałach zjazdowych. Przedmiotem naukowego zainteresowania członków koła są badania biochemiczne śliny, ocena wahań parametrów fizjologicznych w trakcie leczenia stomatologicznego, ocena skuteczności preparatów do znoszenia nadwrażliwości zębiny oraz zmiany zachodzące w obrębie układu stomatognatycznego w przebiegu chorób lizosomalnych spichrzeniowych.

Z inicjatywy członków koła, zostały zorganizowane dwie akcje społeczne, cieszące się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców województwa pomorskiego: “Mamo, nie chcę mieć próchnicy!” oraz “Dzień dobry, uśmiech do kontroli!”. Pierwsza z nich, jest akcją ciągłą skierowaną do kobiet w ciąży. Przeprowadzana jest od ponad roku na terenie szkół rodzenia województwa pomorskiego. Studenci edukują przyszłe mamy w zakresie profilaktyki higieny jamy ustnej u kobiet oraz ich dzieci. Do tej pory odbyło się łącznie 36 spotkań, w których uczestniczyło łącznie ponad 800 kobiet w ciąży. Akcja “Dzień dobry, uśmiech do kontroli!” odbyła się 17.04.2011. W wynajętym zabytkowym tramwaju, kursującym między plażą w Jelitkowie a centrum Gdańska, studenci stomatologii przeprowadzali instruktaże higieny jamy ustnej oraz udzielali informacji na temat podstawowych problemów stomatologicznych. W akcji wzięło udział ponad 250 osób. Członkowie koła przeprowadzają również akcje profilaktyczne na terenie szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Ponadto, uczestniczą w akcjach, organizowanych przez Uczelnię: Piknik na Zdrowie oraz Medyczny Dzień Nauki. Członkowie koła mogą się także pochwalić indywidualnymi osiągnięciami naukowymi oraz sportowymi. Pozanaukową pasją studentów są góry, a zimą narty. O kole można przeczytać na autorskiej stronie internetowej, całkowicie przygotowanej przez jego członków: www.stomatologia-zachowawcza.skn.gumed.edu.pl

Żródło: Gdański Uniwersytet Medyczny

Autor: Marcin Derwich

logo.jpg

Stowarzyszenie Czerwonej Róży

img811.jpg

Dziennik Bałtycki 07.06.2011

DSC05837.JPG
DSC05838.JPG
DSC05841.JPG
DSC05845.JPG
DSC05846.JPG
DSC05848.JPG